Legalny pobyt i możliwość kształcenia cudzoziemca
Pracodawca ma obowiązek zweryfikować, czy cudzoziemiec posiada ważny dokument.
Statystyki wskazują na stały wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców – na początku tego roku 1,124 mln zagranicznych pracowników odprowadzało składki na ubezpieczenie społeczne.
Od lat pracownicy zagraniczni skutecznie wypełniają widoczne luki kadrowe w różnych gałęziach polskiej gospodarki. Nawet co czwarta firma w Polsce zatrudnia cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Współpraca ta niewątpliwie przynosi korzyści obu stronom, choć wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. Obok kwestii językowych i różnic kulturowych istotną barierą są formalności, których należy dopełnić w celu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemca.
Z perspektywy pracodawcy kluczowe jest zalegalizowanie zatrudnienia, które co do zasady ma nastąpić przed powierzeniem pracy i polega na uzyskaniu zezwolenia na pracę lub wpisania do ewidencji oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Istnieje też katalog...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta